fbpx

קבלו מתנה מעולה - "המדריך הישראלי לקופירייטינג אפקטיבי" להורדה מיידית

עבודה מהבית

עובדים מהבית? הנה כל מה שתצטרכו לדעת כדי לעשות את זה כמו שצריך

עברתם לעבוד בפיג’מה? קצת על עבודה מהבית

זוכרים איך פעם היינו קמים בבוקר, מתלבשים, מתארגנים, נכנסים לרכב ונוסעים למשרד? זוכרים את הפקקים שהתעצבנו עליהם בכל בוקר? ומה עם האנשים במשרד, קולגות שעבדנו איתם באופן צמוד, יציאה לארוחת צהריים משותפת… כל אלה נראים כרגע כמו זיכרון רחוק לעובדים שנתבקשו לעבור לעבוד מהבית. למעשה, רובנו די מתגעגע לפקקים בצורה כזאת או אחרת, לא?

מגיפת הקורונה פוקדת מדינות רבות בכל רחבי העולם ומשנה סדרים ארגוניים וניהוליים  ברחבי הגלובוס כולו, חברות ועסקים בכל העולם קוראים לעובדים לעבור לעבוד מהבית ולא להגיע באופן פיזי למשרד. גם על מדינת ישראל משבר הקורונה אינו פוסח,  וחלק נכבד מהעובדים במשק נאלצו, בהנחיית משרד הבריאות, לצמצם פעילות או להשבית את עבודתם לתקופה לא קצרה. אחד הפתרונות השכיחים בעולם הוא הימנעות מהגעה למשרד והמשך עבודה שגרתית מהבית.

עבודה מהבית הולכת ונעשית דבר ליגיטימי יותר ויותר עם השנים, אך משבר הקורונה הפך אותה לדבר הכרחי שמגן על חיי העובדים. כ30% מהשכירים דיווחו כי הם עובדים כעת מהבית, ו60% מהעצמאים מסרו נתון זהה, אם כי חלקם עבדו באופן חלקי מהבית גם לפני משבר הקורונה. 40% מהשכירים ומהעצמאיים שעובדים כעת מהבית מדווחים כי הם מצליחים לבצע את עבודתם מהבית במידת יעילות זהה לזו שביצעו בעבר באופן פרונטאלי במקום העבודה.

העבודה מהבית מהווה עידן חדש בתחום התעסוקה, היא מביאה איתה צורך רב באחריות, מוטיבציה ומשמעת עצמית, אך בו זמנית עבודה מהבית לחלוטין יכולה להצטייר כפתרון אידיאלי עבור חלק גדול מהאוכלוסיה.

הנה כמה יתרונות בולטים בשגרת העבודה מהבית:

 • נוחות: אין ספק שאחד היתרונות הבולטים של היכולת לעבוד מהבית הוא עניין הנוחות. בטרם היציאה למשרד תצטרכו לקום מוקדם בבוקר, להתארגן, לסדר את השיער, הנשים שבינינו עלולות למצוא את עצמן משקיעות זמן רב באיפור ובשאלה הנצחית של “מה אלבש היום?”. אם אתם לא מקבלים ארוחת צהריים בעבודה תצטרכו להשקיע זמן בהכנה מוקדמת של ארוחה להמשך היום, קרוב לוודאי שלא תספיקו לאכול ארוחת בוקר כמו שצריך ותגבנו לדרך כוס טייק-אווי של קפה וחטיף אנרגיה. עבודה מהבית מאפשרת לכם להתחיל את היום שלכם בנעימות וברוגע, תוכלו לשלוח מיילים לקולגות גם עם פיג’מה וכמובן שתצליחו להנות מכוס הקפה שלכם הרבה יותר כשתשתו אותה בנחת בספל האהוב עליכם, ולא בתוך כוס מקלקר, בלחץ ובחיפזון.
 • זמינות לענייני הבית: עבור רבים מהאוכלוסיה הקרבה לבית מהווה יתרון עצום. מדובר בעיקר בבעלי משפחות ובהורים לילדים קטנים ,שבמהלך שהותם לאורך היום במשרד מתקשים למצוא סידור לאיסוף הילדים מהמסגרות ולשמירה עליהם. בסיטואציה כזו היכולת להיות בבית ולקבל את הילדים כשהם חוזרים מבתי הספר ומהגנים היא בונוס שאין כמותו.
 • ירידה בהסחות הדעת ועליה בריכוז: עבודה מהבית מביאה איתה את היכולת לעבוד לבד בסביבה פרטית. חברים לעבודה שנכנסים למשרד באמצע היום עלולים להסיח את דעתכם מהפקויירט החשוב שבדיוק התרכזתם בו. בבית, כשאתם אדון לעצמכם, תוכלו לסדר לעצמכם לוח זמנים ולעמוד בו ללא הסחות הדעת הקיימות במשרד.
 • שמירה על אורח חיים בריא: בינינו, כמה פעמים הבטחתם לעצמכם שתכינו מראש קופסאות עם אוכל בריא שתוכלו לקחת אתכם לעבודה, אך בפועל מצאתם את עצמכם מזמינים שוב ג’אנק פוד עם חברים לארוחת הצהריים, או אולי מוותרים עליה וזהו? עבודה מהבית תאפשר לכם לקחת לרגע הפסקה ולהניח סיר על הכיריים, תוכלו להתמיד באכילת אוכל טרי ובריא ללא צורך בהכנה מראש באופן קבוע. המקרר הביתי יעמוד לשירותכם, וסדר הארוחות שלכם לא יהיה תלוי במידת הרעב של הקולגות שלכם. נצלו את התקופה הזו על מנת לסגל לעצמכם אורח חיים בריא, עכשיו, כשאתם עובדים מהבית נגמרו התירוצים!
 • חסכון כלכלי: עבודה מהבית תוכל לחסוך לכם את העלויות הקשורות בהגעה הפיזית לעבודה. לא תצטרכו לשלם על הדלק, על בלאי הרכב או על חניה. הורים לילדים יוכלו לחסוך את התשלומים למטפלת, ואנשי עסקים לא יצטרכו לשלם על גיהוץ החליפות.

כפי שניתן להבין עבודה מהבית מביאה איתה מגון אדיר של יתרונות, אבל בואו לא נייפה את התמונה. לא פשוט לבצע עבודה פרודוקטיבית לגמרי לבד, מהמגרש הביתי שלנו, לאחר שהתרגלנו כל חיינו לעבוד במשרד עם קולגות וכמובן עם הבוס שגורם לנו ללחוץ כל הזמן על הגז בלי להרפות.

בואו נדבר גם על כמה חסרונות:

 • בדידות: במקרים רבים אנשים שעובדים מהבית מדווחים על תחושה לא פשוטה של בדידות. ההוויה החברתית הקיימת במקום העבודה חשובה ביותר לתפקוד העסק והעובדים בו. חשיבה משותפת על רעיונות לקידום העסק, קיום פגישות מרובות משתתפים על מנת לאחד מוחות בתחומים שונים, ואפילו יציאה משותפת לארוחת צהריים על מנת לנקות את הראש מענייני העבודה- כל אלו עלולים להתגלות כמרכיבים מהותיים וחשובים לתפקוד העובד, שלא ניתן לקבל בעבודה מהבית.

 • עבודה מסביב לשעון: כשאדם עובד מהבית הוא הופך להיות אדון לעצמו. אין מנהל שיבדוק בזכוכית מגדלת את שעות העבודה, אין חברי צוות שיצרו לחץ חברתי לחזור הביתה בשעות קבועות, כל אדם אחראי על לוח הזמנים של עצמו. לכן, לא פעם אנשים שעובדים מהבית מוצאים את עצמם עובדים מסביב לשעון, ימים כלילות, מתוך רצון להוכיח את עצמם לאנשים שמעליהם או פשוט מתוך חוסר יכולת להפריד בין השעות המוקדשות לבית, לאלו המוקדשות עבור העבודה.

 • הסחות דעת ביתיות: נכון, הסחות הדעת הקיימות במשרד מתבטלות כשאתם עובדים מהבית, אבל הבית מטבעו מביא איתו הסחות דעת שונות אחרות. לכלוך על הרצפה יכול לגרום לכם לצורך עז לנקות באותו הרגע את הבית שמהווה לכם חלל עבודה. שליח של הדואר יכול לדפוק בדלת, או השכן מהקומה מעל שבדיוק נגמר לו הסוכר. בתקופה הנוכחית בה הילדים לא נמצאים במסגרות, נמצא כי ככל שמדובר בהורים לילדים קטנים יותר- כך גדל שיעור הדיווחים על חוסר יעילות בעבודה מהבית. ההשגחה על הילדים והצורך להעסיק אותם ולנסות לעבוד במקביל, עלולים להתגלות כאתגר לא פשוט כלל.
 • פספוס ההוויה הפרונטאלית: עבודה מהבית עלולה לגרום לכם לפספס הזדמנויות משמעותיות שהייתם זוכים להן בקלות בעבודה במשרד עצמו. כשאתם עובדים מהבית, אדם חשוב מהתחום שמגיע לפגישה עם הבוס לא יוכל להתקל בכם במסדרון ולפתח שיחה, ולא בהכרח תדעו אם משרה שאתם חושקים בה בדיוק התפנתה אלא אם יעדכנו אתכם ישירות.
 • פיתוי לטפל במטלות הבית: אין מה לעשות, אנחנו אנושיים, והפיתוי להתעסק בעניינים שאינם ענייני עבודה הוא גדול מאד. כשאתם ניגשים להכין קפה ומגלים שנגמר החלב, אתם עלולים להרגיש צורך עז ללכת לקניות. אם אתם רגילים לקבל ארוחת צהריים בעבודה, כנראה שמטלת הכנת האוכל תהווה עבורכם עול, ואם אכלתם ארוחת צהריים והתווספו כלים בכיור- הגיוני שתרגישו צורך לשטוף אותם.

עבודה מהבית היא לא עניין פשוט, היא מביאה איתה יתרונות וחסרונות, ובעיקר את הצורך לגלות אחריות ולהיות מסוגלים להפריד את חיי העבודה מחיי הבית.

ריכזנו במיוחד בשבילכם כמה טיפים שכל אדם שעובד מהבית חייב ליישם:

 • צרו לכם משרד ביתי. עבודה מהבית היא לא תירוץ להפוך את המיטה למשרד. מצאו פינה נקיה ומסודרת בבית והפכו אותה למשרד שלכם, כך תדעו שכל עוד אתם נמצאים בפינה המוגדרת הזו אתם מקדישים זמן לעבודה.
 • כתבו רשימה מסודרת עם שעות מוגדרות מראש לכל מטלה שעליכם לעשות, ואל תשכחו להוסיף זמן מוגדר לארוחות ולהפסקות. אם אין לכם בוס על הראש- תהיו הבוס של עצמכם.
 • תקדישו זמן מהיום שלכם לפעילות גופנית. זה לא חייב להיות אימון קורע שרירים, גם צעידה של רבע שעה בחוץ תעשה את העבודה. כשאתם עובדים מהבית אתם מוותרים על פעולת היציאה ממנו לשם העבודה, לכן חשוב שתמצאו סיבות אחרות לצאת.
 • תתארגנו גם אם אין בשביל מה. נכון, אין וויכוח על זה שנוח להשאר בפיג’מה כל היום, אבל לפעמים לקום בבוקר, להתלבש ולהתאפר- יעזור לכם להתחיל את היום באנרגיות של עשיה ובתחושה שאתם מוכנים באופן רשמי ליום עבודה.
 • אל תוותרו על עצמכם. הגבולות שבין העבודה לבין הבית מטשטשים בקלות יתר כשאתם עובדים מהבית. תקדישו זמן להנאות ולדברים שעושים לכם טוב על הנשמה, אל תעבדו מסביב לשעון ותגדירו שעות לפנאי ושעות לעבודה.

כפי שראינו עבודה מהבית עלולה להתגלות כאתגר לא קטן, אך היא מביאה איתה גם לא מעט יתרונות. הצגנו לכם כמה נקודות ששווה לשים לב אליהן בשגרת העבודה מהבית- עכשיו תורכם ליישם את הכל עד ליום העבודה הפרונטאלי הבא.

צריכים תוכן איכותי לקידום האתר שלכם? בואו נדבר

Hits: 5

סדרת הרצאות מעשיות במחיר מיוחד ללימוד שימוש בכלי בינה מלאכותית