fbpx

קבלו מתנה מעולה - "המדריך הישראלי לקופירייטינג אפקטיבי" להורדה מיידית

אורי שקד, קופירייטינג,קופירייטר,כתיבה שיווקית

השתגעתם? להיות (או לא להיות) עצמאים בישראל

כמאמר “הדשא של השכן ירוק יותר”, כל שכיר חולם על הרגע בו יהיה עצמאי. השכיר שואף  להחליט על לוחות הזמנים שלו, להיות אדון לעצמו, לעבוד מהספה בבית… אולם בדיוק כמו במקרה הדשא של השכן, גם במקרה זה, מבחוץ לא ניתן לראות את העבודה הקשה שבטיפוח הדשא ואת החסרונות הרבים שעצמאות נושאת בקרבה. הפנטזיה שמפתחים המון שכירים על החיים “ביום שאחרי” הן אחד המקורות המרכזיים לתסכול שמגיע אחר כך.

גם אתם יושבים במשרד וחולמים לזרוק את המפתחות על השולחן של הבוס ולהכריז “אני הולך להיות עצמאי”? הנה כמה עובדות שאתם צריכים לדעת רגע לפני האקט:

 • כמידי שנה נפתחים בארץ כ- 45 אלף עסקים חדשים
 • במקביל נסגרים 40 אלף עסקים אחרי שלא הצליחו ( 800 עסקים קטנים נסגרים בשבוע!)
 • בין כל 10 עסקים קטנים שנפתחים בארץ, רק 2 או 3 מתוכם מצליחים לשרוד את השנתיים הראשונות.

קראתם ועדיין חולמים לזרוק את המפתחות? בואו נמשיך.

להיות עצמאי זה קודם כל “מצב נפשי”. ההבדל בין שכיר ועצמאי הוא עצום, לא רק באופי ההכנסה והעבודה אלא בצורת החיים ואופן החשיבה. עצמאי חי על חרבו בארץ, נקודה. חוסר הוודאות המאפיין את חיי העצמאי מצריך חוסן נפשי גבוה מאד ויכולת לחיות במצב מתמיד של חוסר ידיעה.

מערכת החינוך בארץ, בנוסף לשאר הפגמים המובנים שלה, לא מטפחת לאורח חיים יזמי ולא משקיעה בחינוך כלכלי. תעודת הבגרות איתה יוצאים התלמידים בארץ לא מעידה על לא “בגרותם” ובטח שלא על “בגרותם הכלכלית” או על מוכנותם לג’ונגל הכלכלי והחברתי שמטפחת המדינה. מעבר לשינון של חומר מסיבי, אין שום דבר במערכת החינוך שמכין את התלמידים לשוק התעסוקה העתידי ורובם צריכים ללמוד על בשרם בדרך הקשה את חוקי הג’ונגל – רק החזק (העשיר) שורד. בארה”ב ובקנדה, לצורך העניין, מחנכים ליזמות עוד בשלב בית הספר ומלמדים את עקרונות החשיבה האסטרטגית, מושגי יסוד בכלכלה ושאר חומרים המעודדים התנהלות עסקית בריאה.

למעשה, שורש הבעיה נעוץ בעובדה שהמדינה עדיין לא הפנימה את העובדה שהעסקים הקטנים הם עמוד השדרה השבור של הכלכלה הישראלית. כל עסק קטן מפרנס ומעניק הכנסה לעוד מספר מעגלים ראשונים,שניים ושלישים של עסקים קטנים אחרים אשר מספקים לו שירותים. במקום לעודד את העסקים הקטנים היא מכבידה עליהם ומגדילה את הנטל המוטל עליהם. פרדוקסלי, מקומם ומכעיס אבל זו המציאות.

על מנת לעשות לכם סדר, ריכזנו את היתרונות והחסרונות המרכזיים של העצמאים בישראל. קראו, חשבו ושפטו לבד – האם אתם מתאימים להיות עצמאים?

היתרונות שבעצמאות (וכן, יש כמה כאלו למרות הפתיח העגמומי)

בחירת הלקוחות והפרויקטים:

כשכירים, יש לכם רק “לקוח” אחד -המעסיק שלכם. במידה ופוטרתם, איבדתם את הלקוח שלכם וכל מקור הכנסתכם תלוי בו. בשוק התעסוקה הנוכחי והעתידי, כאשר “יציבות תעסוקתית” הוא מושג שהולך ונכחד (אלא אם כן אתם ביבי…), לעצמאי יש יתרון היות ובמידה ואיבדתם לקוח מכל סיבה שהיא, הוא אינו כל עולמכם ותוכלו לגייס נוספים.

בנוסף, כעצמאים, ניתן לבחור את הלקוחות ואת הפרויקטים בהם תעסקו, “לפטר” לקוח על דעת עצמכם או לא לפרוש מפרויקט שהתנהלותו אינה מוצאת חן בעיניכם. נכון, לא תמיד תוכלו להרשות לעצמכם להיות בררנים לגבי מי יהיו הלקוחות שלכם ולא תמיד תוכלו להרשות לעצמכם “לפטר” לקוח אבל מתי שהוא במהלך הדרך, אם תתנהלו נכון, גם אתם תוכלו להגיע למצב הזה.

אומנות ניהול הזמן:

בהיעדר “בוס על הראש”, אתם אלה הקובעים את לוח הזמנים שלכם, מתי תקומו לעבודה, מתי תלכו לחדר כושר או למפגש חברתי וכמה תהיו עם משפחתכם. אתם גם אלה שיכולים לעמוד מול הלקוח ולקבוע את הלו”ז לשירות אותו אתם מספקים. אולם, מדובר בחרב פיפיות אימתנית. הפיתויים שלא לעבוד הם גדולים. הרי הרבה יותר קל להסחף לצפייה בפרק של סדרה שאתם אוהבים באמצע היום מאשר לשבת על אקסל ההכנסות וההוצאות המאיים שלכם…בלהיות עצמאי, בדיוק כמו בדיאטה, משמעת עצמית היא חלק עצום מסוד ההצלחה.

אולם, לא רק עמידה בפיתויים הוא האתגר. ניהול זמן הוא ידע נרכש. היכולת להבדיל בין עיקר לטפל ולדעת להפריד ולטפל בדברים הדחופים והפחות אטרקטיביים הוא פונקציה של בגרות נפשית. אם ניחנתם ביכולת ניהול זמן משופרות, המנעות מדחיינות ויכולת התמדה גם בזמן משימות מעיקות אתם בדרך הנכונה.

הכנסה תלוית כשרון:

בניגוד לחברות בהן הייתם שכירים, במקרה של עצמאות – אתם אלה הקובעים את המחירון לפיו אתם עובדים ומידת הכישרון שלכם, ורק שלכם, קובעת האם באמת תוכלו לקבל את המחירים אותם החלטתם לגבות. אינכם תלויים בהספק מחלקתי, בעמידה ביעדים של הארגון או בכל דבר אחר. כיום, לאחר שנים ארוכות בתור שכיר, אני יכול להגיד בבטחה שכל שקל אותו אני מרוויח כעצמאי שווה יותר מכל שקל אותו הרווחתי כשכיר. מדובר בתחושה חזקה של הצלחה ומקור למוטיבציה להמשך.

עבודה מהלב:

בואו נודה בזה, רוב האנשים לא עוסקים במה שהם אוהבים. כמה אנשים אתם מכירים שקמים בבוקר עם חיוך על הפנים ואומרים לעצמם “איזה כייף, אני הולך לעבודה גם היום”? לא הרבה…כעצמאים יש לכם סיכוי טוב מאד לשנות את זה. אם יש לכם משהו אחד שאתם טובים בו, אוהבים אותו ויכולים לעשות רק אותו – להיות עצמאים ולעסוק רק במה שאתם אוהבים, בלי כל ה”מסביב” זה בהחלט עניין מרגש ומספק.

החסרונות שבעצמאות (ופה, לצערי ולצערכם, הרשימה כבר ארוכה יותר)

התחלה ארוכה וקשה:

פתיחת עסק, כל עסק, אינה תהליך פשוט כלל וכלל. מעבר לעניינים הבירוקרטים אותם יש לסדר מבעוד מועד, פרק הזמן בו לוח הזמנים שלכם יתמלא בעבודה עשוי להיות ארוך מכפי שתיארתם. על פי רוב, בתחילת הדרך, עצמאים מתחילים אינם נהנים מיתרון מס’ 1 (יכולת הבחירה) ולוקחים כל פרויקט וכל לקוח על מנת להכניס ל”תיק העבודות” ולהתפרנס.
גם יתרון מס’ 2 (ניהול הזמן שלכם) נעלם לו בפתיחה של עסק, מאחר שרוב העצמאים מוכנים לעבוד בכל לו”ז, בלתי אפשרי ככל שיהיה, רק כדי לרצות את הלקוחות הראשונים ולהשאיר אותם אצלם.

מעבר לכך, מרבית העסקים אינם מרוויחים בתחילת הדרך. לוקח הרבה זמן עד שעסק מחזיר את ההשקעה הראשונית בו (שלעולם אינה נגמרת) ואף מרוויח ומאפשר לבעליו למשוך משכורת המצדיקה את המאמץ.

רק על עצמי לספר ידעתי (או שלא) – אתגר השיווק ופרסום עצמי:

כעצמאים, סביר להניח שאינכם יחידים בתחומכם. לפיכך, עליכם להשקיע מאמץ כביר בשיווק ופרסום העסק. כיום, עיקר השיווק מתבצע ברשת ומתבסס על ערוצי תוכן אותם יש לתחזק ברמה יומיומית או שבועית. מי שמתקשה בכך, יאלץ אף לשלם לגורם מומחה כדי שזה יניע את העסק שלו קדימה. כך או כך, מדובר בהשקעה של זמן וכסף.

למעשה, הנתונים מראים שחוסר יכולת לבצע שיווק ומכירות הוא תורם משמעותי לכשלון של עסקים. לא יודעים לשווק ולמכור? אל תכנסו לזה, השיווק והמכירות הם הלב של העסק שלכם ובלעדיהם אין לעסק שלכם זכות קיום. אם אתם לא יודעים לשווק ולמכור וגם לא מתכוונים לשלם לאנשי מקצוע מומחים (ויש הרבה מאד שרלטנים שם בחוץ) שיקלו שוב ברצינות את המהלך של יציאה לעצמאות.

בירוקרטיה עצמית:

מס הכנסה, ביטוח לאומי, פנסיה, קרן השתלמות… את כל הנ”ל תצטרכו לסדר לבד. מההחלטה על גובה הסכום (למקדמות המס או לאפיקי החיסכון) ועד לדיווח ולתשלום. יש הרבה בעלי מקצוע בתחום שישמחו לסייע לכם (רואי חשבון, מנהלי חשבון ויועצים פנסיוניים), אך גם כאן, שוב, מדובר בהשקעה של זמן וכסף שנחסכת מהשכירים.

אין דמי אבטלה:

נכון לרגע כתיבת המאמר, לא קיימים בישראל דמי אבטלה לעצמאים, מה שאומר שבמידה בה העסק שלכם לא צלח ואתם מחליטים לסגור אותו – מדינת ישראל לא מחוייבת לספק לכם את אותם שירותים אותם מקבלים שכירים שפוטרו מעבודתם, וכך – אתם עלולים להיקלע לימים נטולי הכנסה ואף עם חובות (אם נותרו כאלה מהעסק).

עצמאי זה לגמרי לבד:

המעבר לעצמאות הוא קשה, לפחות בהתחלה. נכון, אפשר לעבוד מהבית, מהספה ואפילו בפיג’מה, אך בצד זה חשוב לזכור שאין אף אחד לצידך לאורך רוב היום – אין עם מי לצאת להפסקת קפה, אין עם מי לרכל על הלקוחות, אין אירועי חברה, אין מתנות לחג, אין ברכות יום הולדת ובלונים קשורים לכיסא… להמשיך?

הבדידות של העצמאי היא אינה בדידות מזהרת. כעצמאי, אתה גם המנכ”ל וגם המנקה, גם איש השיווק וגם הפועל על רצפת הייצור. הפנים שלך הם הפנים של העסק. ההתמודדות היומיומית עם הבדידות היא לא פשוטה לאנשים רבים שמוצאים אותה כמעיקה במיוחד ומעוררת געגועים לפינת הקפה רוחשת הרכילות במשרד.

ממועסק למעסיק:

במידה בה העסק שלכם מצליח ואתם שוכרים עובדים נוספים לעסק, אתם הופכים למעסיקים לכל דבר – מתהליכי גיוס, דרך קליטה והכשרה ועד לתשלום ובירוקרטיה – להיות מעסיק זה גם עסק בפני עצמו, לא פשוט ואף דורש לעתים התערבות של גורם מוסמך נוסף.

חוסר יציבות כלכלית:  

זה, אם לומר בעדינות – לב ליבו של העניין. כל עצמאי יודע לספר על הטלטלה וחוסר היציבות הכלכלית שמלווים כל עצמאי, מצליח או פחות. עצמאים עובדים על פרויקטים או על חוזים קצרי טווח ואינם יודעים מה מתחולל במחלקות הכספים של לקוחותיהם – כך שאינם יכולים לצפות את הפסקת העבודה המשותפת אשר בוא תבוא. אמנם, פעמים רבות, לקוח אחד הולך ואחר בא, אולם המתח הנפשי שנלווה לתהליך הזה אינו פשוט כלל וכלל.

עצמאי? אתה גנב אלא אם כן הוכחת אחרת

אחד הגורמים המרתיחים והמקוממים ביותר (בעיני) הוא יחס הרשויות והשלטונות לעצמאיים בישראל. נקודת המוצא היא שהם כולם (גם אני) פשוט גנבים. כולנו מעלימי מס שפשוט לא נתפס עדיין ושזכויות סוציאליות זה משהו ששייך לשכירים בלבד. בתור עצמאי אתם תשלמו הרבה יותר ביטוח לאומי ותקבלו פשוט….כלום. עצבניים או שעוד לא? הטבות מס שונות שיש לשכירים אתם רק יכולים לחלום עליהן. למה? כי אתם עצמאיים, לבד בשטח, גם מול רשויות המס ומהמדינה שחושבת שכל שקל שעוד הצלחתם להרוויח היא צריכה לקחת מכם. נשמע כייף? אתם מוזמנים לפתוח תיק במס הכנסה…

חולים? אז מה? את מי זה מעניין? בטח שלא את הלקוחות שלכם ובטח שאפילו פחות את המדינה שחושבת שדמי מחלה זה לחלשים (שכירים…). העצמאיים צריכים לעבוד 24/7, 364 ימים בשנה. למה? ככה. חושבים שאתם בנויים לעבוד עם 39 חום? אתם כבר בחצי הדרך להיות עצמאיים מבחינה פיסית.

תעשה גבייה או תהיה גוויה : עיסוק תמידי בכסף

המשפט הבא הולך להיות מכליל וגורף אבל תשאלו את העצמאים בישראל: הלקוח הישראלי יכול להיות מאד (!) מאד קשה. החל מהגישה הבסיסית של  “דופקים אותי,זה מאד יקר” ועד היהלום שבכתר : התשלום. הלקוח הישראלי אחראי על ההמצאה הפיסקלית שנקראת “שוטף+”. מה זה אומר? שביצעת את העבודה, שזה כבר טוב. אבל זה גם אומר שאת התשלום תקבל לפעמים במועד עמום וערטילאי שהלקוח קובע בעוד מספר חודשים. למה? ככה. אין הסבר אמיתי לכל זה. אז אם אתם לא בנויים להיות נודניקים, לעמוד על שלכם, להגן על עצמכם חוזית ולדרוש את מה שמגיע לכם- תתרחקו משדה המוקשים הזה.

לסיכום: להיות או לא להיות עצמאי, זאת השאלה

אם הגעתם עד לכאן זה כבר מראה דבר אחד- אתם נחושים ומתמידים 🙂 . אני יודע שהרשימה מציגה בעיקר את החסרונות שבעצמאות (וברוך השם,יש המון כאלו) אבל אני לא הייתי מוותר לרגע על העצמאות שלי. עם כל הקשיים ועם כל המכשולים שבדרך, בעיניי זאת הדרך הנכונה.לא הייתי מחליף את העצמאות שלי במשרה כזו או אחרת. הייתי שם, בחרתי לעזוב.

העצמאות לא מתאימה לכל אחד, ממש לא. היא חלום יפה של שכירים ממורמרים ומשועממים אבל היא גם סכנה גדולה למי שלא מבין את כל ההשלכות שלה. מספיק לקרוא את המספרים כדי להבין את זה. שיהיה לכם המון בהצלחה.

אז מה אתם אומרים? עדיין רוצים להיות עצמאים?
אם רשימת החסרונות לא הרתיעה אתכם, קחו נשימה עמוקה, צללו אל הבירוקרטיה ו… קדימה! בהצלחה!

5 תגובות

 1. הסיפא נכון,
  אין כמו עצמאי, אף בוס לא יושב לך על הראש,
  מצד שני כל לקוח מלך,
  בריאות זה החשוב ביותר,
  צריך תמיד למצוא את נותני השרותים הטובים ביותר,

 2. שלום אורי,
  הרשימה שלך “השתגעתם? להיות (או לא להיות) עצמאים בישראל” מקסימה. העברית קולחת ולא משעממת, הצילומים נהדרים (חסר הקרדיט לצילומים).
  כדי להיות עצמאי מצליח בישראל צריך להיות טייקון מקושר לרשויות המדינה, מקושר לבנקים, שיעניקו לך מיליונים ללא ביטחונות, ומקושר לגופים המוסדיים, שיקנו את איגרות החוב שלך נטולי הביטחונות, שאלה וגם אלה יעניקו לך תספורות חינם כשתתקשה להחזיר את החוב. אלה הם נתוני הפתיחה להצלחה להיות עצמאי בישראל, ראה פישמן, לבייב, תשובה וכיו”ב. אם אין לך את נתוני הפתיחה הללו–חבל על זמנך וחבל על בריאותך.
  הרבה בריאות,
  שמעון גרובר

 3. יופי של פוסט אורי!
  רוברט השותף שלי לכתיבת הספר
  100 ימי חופשה בשנה אומר
  ״מה שאתה מאמין בו נכון!״

  אחרי 11 שנים כעצמאי ו 5 עסקים שסגרתי
  אני מוצא את חלק מן התובנות שלך כמדוייקות להפליא
  בדיוק בשביל זה כתבתי את הספר, כדי להקל על עצמאים
  במעבר משכירות לעצמאות וכדי שלא יעשו חלק ניכר מן
  השגיאות שאני עשיתי. אפשר לצפות בראיון שעשיתי בדיוק על זה
  בעמוד הבא וגם לקבל עותק חינם מהספר כל הקוראים של אורי (חבר מפרטנר)
  אורי, תמשיך לשתף ככה בעוצמה – זה מרגש ורותם!

  http://goo.gl/qnnEr0

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hits: 323

סדרת הרצאות מעשיות במחיר מיוחד ללימוד שימוש בכלי בינה מלאכותית